Site icon סַבָּאלֶה

התמודדות עם אובדן שמיעה אצל מבוגרים

שתפו את העמוד עם חברים >>

אם המבוגר לא אובחן כלוקה בשמיעה, אך ברור שחלה אצלו ירידה בשמיעה, ייתכן שיהיה צורך בפנייה למומחה. התחל בביקור אצל הרופא הקבוע שלו. לאחר מכן הרופא עשוי להפנות את הקשיש לרופא אף אוזן גרון, או אודיולוג, שהוא איש מקצוע בתחום הבריאות שמבצע בדיקות להגדרת אובדן שמיעה. לפעמים השניים עובדים יחדיו.

קשיש עם ירידה בשמיעה עלול להתמודד עם מצבים לא נעימים, בהם הבנת דיבור בטלוויזיה או ברדיו, יכול להיות שהוא לא יהיה מודע למישהו שמדבר בשקט או לוחש, ועלולה להיות אי הבנה כשמדברים בטלפון, או אם כמה אנשים נמצאים בחדר גדול או אנשים רבים מדברים, או כאשר לא ניתן לראות את פני הדובר.

השלכות פסיכולוגיות וחברתיות עבור קשישים עם אובדן שמיעה
קשישים עם ליקוי שמיעה עלולים לסבול מהשפעות פסיכולוגיות ורגשיות שליליות העלולות להשפיע עליהם מבחינה חברתית.

הנה כמה דוגמאות למה שהם עשויים לחוות:

כיצד לתמוך בקשיש עם אובדן שמיעה

הישאר סימפטי: אמנם זה מאוד מתסכל להתמודד עם קשישים עם ליקוי שמיעה, אבל זה מתסכל עוד יותר עבורם. לעולם אל תגיב “לא משנה, זה לא חשוב.” זה רק גורם לאדם להרגיש שהוא או היא לא מספיק חשובים כדי לכלול אותו.

היה סבלני: אנשים הסובלים מירידה בשמיעה ממתינים 5-7 שנים בהכחשה וברתיעה והימנעות מהודאה בעובדה שהם סובלים מהתופעה של שמיעה ירודה, לפני שהם מתחילים לטפל בנושא (בעיקר בעזרת מכשירי שמיעה).
התמיכה האוהבת של בני המשפחה עשויה לזרז מעט את התהליך הזה, אך אם בשלב כלשהו אתה מרגיש מתוסכל, הזכר לעצמך שמדובר בתהליך קשה וארוך עבור הקשיש, הן במישור הפיזיולוגי והן במישור הנפשי.

הראה הבנה: מחקרים קישרו בין אובדן שמיעה בקרב קשישים לתחושות לחץ, מתח, דיכאון, בידוד חברתי, עצבנות, שליליות וכעס. אל תתנו לגישה שלהם להפיל אותך. נסו להבין את המצב הקשה שהם חייבים לחיות איתו מדי יום.
אל תיקלעו איתם לויכוחים ואל תכנסו איתם לעימותים הם הם מפגינים עצבנות או חוסר סבלנות.

היה מכבד: דבר בפתיחות ובטבעיות, ואל תדבר בשם הקשיש. שאל שאלות בצורה ברורה או ניסח מחדש את השיחה כדי שהוא ידבר בעד עצמו.

אל תועיל יותר מדי: אל תנהג כ”אוזניים “עבור הקשיש. בזמן שאתה חושב שאתה עוזר לאדם אהוב, זה בונה מערכת יחסים של תלות משותפת שיכולה לפגוע בו לאורך זמן.

כשאתה מדבר עם קשישים עם ליקוי שמיעה:

מכשיר שמיעה עשוי לעזור. זה לא ישחזר את השמיעה הרגילה, אבל זה יגביר את המודעות לצלילים באמצעות הגדלה של תנודות הקול. רעידות גדולות יותר משתנות לאותות הנשלחות למוח, אך יש הגבלות להגברה, ופגיעה באוזן הפנימית יכולה לגרום לכך שאפילו תנודות גדולות לא ניתנות לתרגום לאותות.
כמובן שיש להתייעץ עם רופא או מומחה היכולים לקבוע אם מכשיר שמיעה יועיל.

מה אפשר לעשות להקל על ירידה בשמיעה?
ניתן למנוע חלק ניכר מאובדן שמיעה הנובעת מחשיפה לרעש.

מה הם האינדיקציות המוקדמות לאובדן שמיעה הקשור לגיל (presbycusis)?

מתי עלי לבדוק את אוזני?
אתה צריך לבדוק את האוזניים שלך אם:

האם ניתן להפוך את אובדן השמיעה הקשור לגיל? האם ניתן לטפל בזה?

לא ניתן להפוך את אובדן השמיעה הקשור לגיל, מכיוון שהוא נגרם על ידי ניוון של תאי חישה, המתרחשים עם הגיל. עם זאת, ניתן לטפל ביעילות באמצעות מכשירי שמיעה ומכשירי תקשורת אחרים.

אילו אמצעים יכולים לעזור לי למנוע או לעכב את הופעת אובדן השמיעה בזקנתי?

להורי יש ירידה בשמיעה. איזו טיפול עלי לנקוט כשאני מדבר איתם?
כשאתה מדבר עם אדם עם ליקוי שמיעה, ודא כי:

Exit mobile version