שתפו את העמוד עם חברים >>

קהילה תומכת הינה בעלת חשיבות גבוהה ביותר, לא רק ברמה החברתית, אם כי ברמה ההתפתחותית, ברמה הקוגנטיבית ולמעשה מדובר בצורך קיומי של ממש. אנשים אשר הגיעו לגיל פנסיה ומעלה, בני דור הגיל השלישי וקשישים מוצאים עצמם פעמים רבות ללא חברה סביבם, וזאת מסיבה פשוטה למדי. אנשים מפסיקים לעבוד, ולמעשה כמות המסגרות בהן ניתן לנהל קשרים חברתיים הולכת ופוחתת עם השנים. קהילה תומכת היא קהילה שמטרתה למעשה לספק לקשיש תמיכה נפשית, חברתית והתפתחותית. למרבה המזל, ישנן מסגרות שונות בהן יוכל הקשיש למצוא קהילה תומכת, כאשר מקומות כמו דיור מוגן, הוסטלים ומרכזי יום שונים בהחלט מהווים מקור יציב ומותאם לצרכים מסוג זה.

מציאה והתאמה של קהילה תומכת
רמת הצורך בקהילה התומכת תלויה בגילו ומצבו הבריאותי של הקשיש, כמו כן, יכולת התפקוד שלו מהווה פרמטר קריטי בתהליך ההתאמה של קהילה תומכת, וזאת משום שישנן מסגרות פעילות ביותר, ואחרות המפעילות פחות, כשהבדיקה כמובן צריכה להעשות בהתאם לרמת ויכולת התפקוד של הקשיש. עבור קשישים עצמאיים אשר גרים בדירתם, קהילה תומכת ניתן למצוא במרכזי יום שונים. מרכזי יום מופעלים במסגרת בתי אבות, מתנ"סים ציבוריים וכך גם במרכזים שונים. מעון או מרכז יום הינו מעון אשר פתוח משעות הבוקר עד שעות אחר הצהריים-ערב והוא מספק לחברים בו שירותי הגעה, ארוחות, סביבה חברתית והפעלות מסוגים שונים, כאשר בין ההפעלות השונות אותן ניתן למצוא במסגרות אלה הן הפעלות כמו ריפוי בעיסוק, משחקי הפעלה קבוצתיים, הופעות וחגיגות, משחקי חברה ועוד.

במסגרת דיור מוגן ניתן יהיה למצוא קהילה תומכת רחבה יותר, וכך גם מתקנים והעשרה נרחבת יותר, ראשית משום שבדיור מוגן הדייר יזכה ליהנות גם משירותים רפואיים בו במקום, וכך גם היצע רחב של מתקנים שונים. במסגרות דיור מוגן ניתן למצוא חדרי כושר, בריכות שחייה, חנויות, מספרות ועוד.

לאנשים פחות עצמאיים ישנן מחלקות סיעודיות, כאשר במקרים אלה, הצורך החברתי הולך ופוחת, ולטיפול והשמירה הרפואית הצמודה יש חשיבות גבוהה הרבה יותר.

אם כך, כאמור, יש לבחון בקפידה את מצבו של הקשיש, כמו גם את הצרכים והדרישות שלו לפני שמתאימים לו את הקהילה התומכת.