שתפו את העמוד עם חברים >>

מרכזי יום, אלה הם בדרך כלל מרכזים חברתיים או תרבותיים אשר באים לספק מענה חברתי ותעסוקתי לקבוצות אנשים שונות. בדרך כלל מרכזי יום מיועדים לקבוצות של ילדים או לקבוצות של אנשים בגיל העמידה ובגיל השלישי, כאשר מטרתם המרכזית של מרכזי יום לקשיש היא למעשה לספק מסגרת חלופית למטרות חברתיות ותעסוקתיות לקשישים. מטרתם למעשה לחסוך את המעבר לדיור מוגן ולאפשר לקשיש להמשיך לחיות בביתו, באופן עצמאי.

מעבר לתפקודם החברתי של מרכזי יום, הם מספקים גם מעין מרכזים טיפוליים אשר מספקים טיפול וסיוע ברבדים נפשיים, פיזיים וקוגנטיביים להם נדרש הקשיש.

ניתן למצוא מרכזי יום במסגרות שונות, כאלה אשר פועלים באופן עצמאי, מרכזי יום אשר פועלים במסגרת מתנסים ציבוריים, מרכזי יום במסגרת בתי אבות ודיור מוגן ומרכזי יום אשר מסובסדים על ידי עמותות שונות.

שירותים ופעילויות של מרכזי יום
מרכזי יום לקשיש אמורים לספק סביבה נוחה ותומכת לקשיש, ולכן במרבית המקרים תמצאו שירותי הסעה, הלוך ושוב, אל מרכזי יום. כמו כן, מרכזי יום מספקים בדרך כלל גם ארוחות במהלך שעות היום השונות, בהתאם לשעות הפעילות של המרכז, ובדרך כלל מדובר על שלוש ארוחות מלאות. יהיו כאלה שיספקו גם שירותים נוספים כמו שירותי קוסמטיקה, מספרה, פדיקור, מניקור ועוד.

ברמה הבריאותית, מרכזי יום רבים מספקים טיפולים פיזיותרפיים, שירותי אורתופדיה, שירותים סוציאליים שונים ועוד קשת רחבה של אמצעי סיוע בתחומים שונים.

מעבר לשירותים השונים, ניתן למצוא במרכזי יום גם מגוון רחב של הפעלות שונות, ביניהן ריפוי ועיסוק, מסיבות, משחקי חברה, הקרנות סרטים והעלאה של הצגות שונות, ציוני ערבי חג ומועדי שמחה שונים ועוד.

התשלום בגין מרכזי יום יכול להיות מסובסד באמצעות קצאות שונות אשר מוענקות על ידי המדינה, וכמו כן, ישנם גם מרכזי יום פרטיים אשר ממומנים באופן עצמאי.

חשוב לציין שמטרתם של מרכזי יום היא למעשה לספק לקשיש את האפשרות להמשיך ולקיים חיים סדירים, תוך שהוא מתגורר בביתו ומנהל חיי חברה עשירים ומגוונים, כך שיש לו בהישג יד את כל השירותים והטיפולים להם הוא זקוק.