הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

פתיחות לשינוי וזקנה – סתירה

פתיחות לשינוי וזקנה – סתירה

שתפו את העמוד עם חברים >>

“אין דבר קבוע מלבד השינוי” – הרקליטוס

ישנם דברים מעטים בחיים המפחידים ומאיימים יותר על האדם מאשר שינוי, וזאת למרות הוודאות המוחלטת בהתרחשותו ההכרחית. זמן רב נחשבו אנשים אשר עברו את גיל השלושים שלהם כבעלי יכולת הסתגלות ופתיחות פחותה לשינויים, בין אם שינויים קטנים או גדולים. אך תפיסה זו איננה משקפת את הדור הנוכחי או כל דור אחר מאז תחילתה של המאה ה-20. כיצד אנו מעדכנים את התפיסה שלנו לגבי מקובעותם ושמרנותם הידועה לשמצה של אנשים זקנים?

“אתה צריך להיות השינוי אותו אתה רוצה לראות בעולם” – מהטמה גנדי

ברור, לא? גנדי טען כי דיבורים אינם מספיקים, רק מעשים ועובדות בשטח. אני סבורה כי מרבית הזמן אנשים פתוחים לשינוי במידה סבירה, ויתכן כי ההבדל בין קבוצות הגיל השונות נעוץ בהגדרת “הסבירות” שלהן.
מהו השינוי שאתה מחפש? או ליתר דיוק, איזה שינוי תחשיב כמתקבל על הדעת? מה אתה מוכן לעשות או לא לעשות, על מנת למצוא את השינוי הרצוי? האם אי פעם אמרת לעצמך שאתה זקן מדי, עני מדי, עייף מדי או חסר חשיבות מדי על מנת לבצע שינוי אמיתי? האם היית מקבל כל אחד מהתירוצים הללו אם היו נאמרים על ידי חבר או מנהיג?

“שינוי איננו רק הכרחי לחיים; הוא החיים עצמם” – אלווין טופלר

שינויים אינם חייבים להיות גדולים על מנת להשפיע עלינו. שינוי קטן בשגרה היומיומית עשוי להוציא אדם משיווי משקלו, אולי אף יותר משינוי בעל השלכות גלובליות. הגורם החשוב ביותר המשפיע על תגובתו של האדם לשינוי בחיי השגרה הוא דווקא הגישה שלו כלפי אותו שינוי. אין צורך בגישה אשר זורמת עם כל שינוי בגיל ובששון, אך יש להכיר בעובדה כי שינוי הוא חלק אינטגרלי מההתרחשות בחיים, למזלו של המין האנושי.

“זוהי למידה, אחרי הכל. לא האם הפסדנו או לא, אלא איך הפסדנו וכיצד השתנינו בעקבות ההפסד כך שנוכל ללמוד איך ליישם את הלקחים במשחק הבא. להפסיד, בדרך מוזרה, זה בעצם לנצח” – ריצ´ארד באך

היכולת להשתנות ולצמוח מבחינה אינטלקטואלית, רגשית ורוחנית היא השומרת על מוחו של האדם חד וערני. אלו אשר אוטמים את תודעתם וחוסמים את הפתיחות לשינוי עלולים למצוא עצמם במהרה ניצבים מאחורי חומת אבן מוצקה, אשר תבלום לחלוטין כל אפשרות לשינוי עתידי.

לא רק אנשים זקנים הנם חסינים לשינוי, אך ישנה בהחלט נטייה לקפוא על השמרים ככל שחולפות השנים. חלק מהאנשים חושבים בטעות כי הם מצאו את השלמות בחייהם, ועל כן אינם זקוקים יותר להשתנות. אחרים מאבדים את הרצון לשנות מסיבות כאלו ואחרות. זקנים או צעירים, לאנשים אלו ישנה מעט גמישות כלפי החיים.

שינוי איננו תמיד קל או גלוי לעין, אך ניתן לסמוך על התרחשותו כפי שניתן להיות בטוחים בזריחת השמש ובשקיעתה כל יום ויום. לרובנו יש קשיים להשתנות בשלב זה או אחר של חיינו, אך בסופו של יום, זוהי הגישה של האדם כלפי אותו נושא שמשנה באמת.

“זוהי טעות לראות בזקנה מדרון המוביל להתפרקות. ההפך הוא הנכון. ככל שאדם מתבגר, כך הוא מטפס בסולם בצעדים מפתיעים יותר ויותר” – ג´ורג´ סנד

תפריט נגישות