הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

סיפורו של מתנדב – התנדבות בגיל השלישי

סיפורו של מתנדב – התנדבות בגיל השלישי

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת רזיאל צונג – מגזין הזמן השלישי

בשנת 1900 פתח המשורר חיים נחמן ביאליק את שירו זה במילים:

“לבשו נא עוז דרכו נא עוז לעזרת העם לעזרת העם. במה? אל תשאלו, באשר נמצאה”.

השיר הזה מתאים גם היום ליעקב (יענקל´ה) הללי. 28 שנים אחרי כתיבת השיר. בתאריך 8/1/1928 נולד יענקל´ה בחברון להוריו ילידי פקיעין אך כשהיה בן שנה נאלצה המשפחה לעזוב את חברון ולברוח לירושלים מאימת הפרעות. הם שבו לחברון, נטלו את כבודת ביתם ובעזרת תרומות שנאספו ע”י ערבים, יצאו במונית לכיוון לבנון, אך נעצרו בחדרה ושם תקעו יתד.

יענקל´ה (כך הוא מעדיף שיקראו לו) למד ככל ילד בבית הספר העממי, אבל היה שובב גדול ובגיל 13 ברח מבית הספר למוסך לאופנועים שם ביקש לעבוד בשטיפה, וכך זכה בכסף הראשון שלו שמימן לו הליכה לסרט וליקוק גלידה. לימים הפך למומחה בתיקוני אופנועים. בכלל, נראה שפיתח אהבה גדולה לכל כלי רכב ממונע, דבר המסביר אחד מתחביביו – איסוף מכוניות עתיקות, עד עצם היום הזה.

כנער בנוער העובד התגייס לצבא האנגלי (1944 עד 1947) כדי לתרום למאמץ המלחמתי נגד הגרמנים. תפקידו היה איך לא, תיקון אופנועים. עם קום המדינה התגייס לצה”ל לחטיבת אלכסנדרוני, משם – לחיל הרפואה ולחיל התובלה. בשנת 1951 התמנה כמכונאי הממונע הראשון של ממס”י, ולאחר מכן עבר לחברת SOS – שירות תיקוני דרך, שם עבד עד 1964. הוא עבר הכשרה בקורס קציני בטיחות לרכב ועד היום הוא משמש קצין הבטיחות של שתי חברות להובלת דלק.

בשנת 1986 התמנה ליו”ר הסניף של המועצה למניעת תאונות ברעננה, תפקיד שבו הוא משמש גם היום. כבר יותר מעשרים שנה יענקל´ה מתנדב בכל מקום שבו זקוקים למתנדבים. כך למשל הוא עוזר בייעוץ, במצרכים וציוד למשפחות במצוקה, בעיקר למשפחות ממוצא אתיופי (בתיאום עם אגף הרווחה של עיריית רעננה). באחד הימים נקרא לסייע לאישה ממוצא אתיופי שברחה עם שלושת ילדיה הקטנים מבעלה האלים. יענקל´ה אימץ את האמא ואת ילידה ודאג לכל מחסורם עד הפרט האחרון. לאחר כשנתיים הסתבר לו כי האם בהריון ועד מהרה ילדה תינוק נוסף. לשאלתו, ענתה שיש לה חבר עימו היא חולקת את חייה וכי היא מסוגלת לעמוד ברשות עצמה. עובדה זו שימחה את יענקל´ה מאוד.

יענקל´ה תורם קבוע לבית איזי שפירא המנוהל ע”י ביתו של איזי. בכל חג הוא מביא מתנות לילדים; בחנוכה הוא רוכש בכספו עשרות סופגניות ומחלק אותן לילדים הנזקקים, מקצתם בעלי נכויות ובעיות התפתחותיות שונות. הוא גם מביא להם חנוכיה שהוא מחבר למצבר האופנוע שלו כדי שתאיר. כך הוא נוהג גם במחלקת הילדים בבית לוינשטיין.

כששאלנו אותו עד מתי ימשיך להתנדב השיב כי רק כעת התחיל וכי הוא מתכוון לעשות זאת עוד שנים רבות. נראה כי יענקל´ה נהנה מאוד מההתנדבות והוא מדבר עליה בגאווה רבה.

אל תשכחו שהאיש כבן 80 ועוד כוחו במותניו.

עד 120!

תפריט נגישות