הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

סבאלה רואה עולם – תיירות בגיל הזהב

סבאלה רואה עולם – תיירות בגיל הזהב

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת מערכת סבאלה

מי אמר שהעולם שייך לצעירים? בשנים האחרונות יותר ויותר מבני הגיל השלישי תרים את העולם שמעבר לים. התופעה, שהולכת וצוברת תאוצה בעשור האחרון, גרמה להרמת גבות לא מועטות בעבר אך כיום נחשבת לטרנד לוהט בקרב חברות התיירות ובני הגיל הזהב. את הטיול של אחרי הצבא בדרום אמריקה הם כנראה פספסו, וטיולי ג’יפים לא יהיו חלק משגרת הטיול, אבל לבני גיל הזהב בוודאי שיש מקום של כבוד בעולם התיירות כיום.

מרבית אנשי התיירות וסוכני הנסיעות שתשאלו יספרו לכם כי ראשית תקופת הפנסיה והשנים שלאחר מכן אלה השנים בהם מטיילים הכי הרבה. הגורמים לכך ברורים – סוף סוף לגימלאי ישראל יש זמן והם לא עסוקים במירוץ החיים, המודעות לכך שזה הזמן ליהנות מחלחלת להכרה, ומעבר לכך – כעת יש כסף זמין לטייל, כאשר הם נמצאים בשלב “הקן המתרוקן”.

אך ישנן גם סיבות נוספות הקשורות לעולם המודרני בו אנו חיים כיום. לדברי סימן עובדיה, מנהל “בשביל הזהב – טיולי איכות לגיל השלישי”, זרוע טיולי המבוגרים של “נתור”, “אם בעבר ראינו כי קהל היעד העיקרי שלנו נע סביב גילאי 60-70, הרי שכיום כתוצאה מעליית תוחלת החיים בעולם המערבי כולו גילאי קהל המטיילים נע בין 65 ל-80 ואף למעלה מכך. גימלאים רבים נהנים היום מבריאות טובה ואריכות ימים, ובשל הגידול במספר המטיילים עלתה הדרישה גם לטיולים מיוחדים שיתאימו לקהל היעד – טיולי אמנות, שייט נהרות, טיולי כוכב, יעדים אטרקטיביים, וכדומה.

בנוסף, היציאה לתור את הארצות שמעבר לים חשובה מאוד מאחר וכך הם חשים שהם עדיין יכולים ליהנות ולטייל במקומות אליהם תמיד רצו להגיע ולא הספיקו. השאיפה והציפייה לטיול הבא מעניקה כוח רב בגילאים המבוגרים”.

אותה גברת בשינוי אדרת?

עם זאת, ולמרות העלייה בתוחלת החיים והבריאות הטובה, התאמת הטיולים לבני הגיל השלישי אינה משימה פשוטה בתכלית ומצריכה התאמות מיוחדות.

לא כל חברות הטיולים מקפידות על כך, אבל את הטיולים לבני גיל הזהב חייב ללוות רופא מוסמך ומנוסה

(ולא, ליווי של אחות אינו מספיק).

דבר זה אמנם מייקר את עלות הטיול, אך הוא מרגיע את המטיילים ומעניק להם תחושת בטחון ש”יש על מי לסמוך” ובמקרים מסוימים אף מציל חיים. כמובן שיש צורך להתאים את המסלול המיוחד ליכולת ההליכה של בני הגיל השלישי, לדאוג להסעות מיוחדות משדה התעופה ואליו (שהרי “למה להטריח את הצעירים?”), להכין תכנית טיול מלאה (“סיורי אופציה” או “ימים חופשיים” אינם מתקבלים בברכה) ולהקפיד על שתי ארוחות מלאות ביום (כך יוכלו להשגיח אחד על השני שהם גומרים הכל מהצלחת…). גם הביטוח הרפואי שונה לגמרי מהביטוח של הקהל הצעיר יותר, ויש להקפיד על נגישות האתרים ועל החלפת מלונות מועטת ככל האפשר.

כל אלה גורמים לעליה ניכרת בעלות הטיול. זו הסיבה בגינה על אף הפוטנציאל הרב הגלום באוכלוסיית הגמלאים בישראל חברות תיירות מעטות “מרימות את הכפפה” ומוציאות טיולים סדירים לבני הגיל השלישי.

סימן עובדיה, מנהל בשביל הזהב. מה בתפריט?

בשל האילוצים שצויינו למעלה, ישנם מספר סוגי טיולים פופולאריים מאוד לבני גיל הזהב. מהם?

 • טיולי “כוכב” – מתאימים מאוד לאוכלוסייה זו מאחר ובני גיל הזהב לא אוהבים להחליף בתי מלון בתכיפות גבוהה. לכן, בעת תכנון הטיול לאוכלוסייה זו יש לבחור נקודה אחת מרכזית בה משתכנים במהלך כל הטיול ומננה יוצאי ל”גיחות” קצרות לאתרים ולאטרקציות הממוקמים בסביבה.כך נחסכים למטיילים המבוגרים ההסתגלות מחדש כל פעם לסביבה חדשה ושונה, ההתארגנות מחדש על בסיס יומיומי, אריזת החפצים האישיים וההיסחבות עימם, וכך הלאה.
 • שייט נהרות – טיולי השייט הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים יותר ויותר בקרב הציבור הישראלי בכלל ובקרב בני הגיל השלישי בפרט. בשנים האחרונות התפתח “טרנד” חדש בתחום השייט, שקיבל את הכינוי “שייט נהרות” (או: River Cruises). מדובר למעשה בספינת נהר מפוארת, ממש “מלון צף”, שעושה את דרכה לאורך הנהר ועוגנת כל יום במקום אחר.
  עבור בני הגיל השלישי זהו סידור אופטימלי המאפשר מצד אחד ליהנות מהערים הגדולות ומנופי הכפר הפסטורליים, תוך שילוב יציאה לסיורים בכפרים ובעיירות שלחוף הנהר, ומצד שני לחוש משוחרר מהמועקה של סידורים ונסיעות תוך כדי שהייה בתנאים של מלון יוקרה מפנק ואירוח ברמה גבוהה הכולל גם מופעי פולקלור, בידור ומכלול שירותים שנותן צוות הספינה.
  כיום ניתן למצוא את “שייט הנהרות” במרבית הנהרות הגדולים באירופה – הריין, המיין, הדנובה, הסיין ודומיהם, אך גם בנהרות מרוחקים יותר בדומה לנהר ה”מקונג” (המקונג זורם במדינות סין, מיאנמר, לאוס, תאילנד, קמבודיה ווייטנאם, ולאורכו נמצאות ערים מרכזיות כמו ויינטיאן בירת לאוס ופנום פן בירת קמבודיה).
  כיום ניתן אפילו למצוא “ספינות נהר” המשייטות בין ארצות סמוכות (למשל – מספרד לפורטוגל).
  משך “שייט הנהרות” משתנה בהתאם ליעדים ולמסלול הטיול, אך מרבית הטיולים הללו אורכים בין שבוע לשבועיים.
 • טיולי אמנות – מטיילים רבים בני הגיל השלישי מעוניינים ליהנות גם מתרבות עשירה ולצפות ביצירות המפורסמות ברחבי העולם אליהן שאפו להגיע. טיולי האמנות מהווים עבור התיירים המבוגרים נקודת מפגש נוחה עם טובי הציירים, הפסלים והאדריכלים של אירופה.
  טיולי האמנות מאפשרים שילוב ייחודי של טיול בחו”ל בפרספקטיבה מעניינת לצד ביקורים בערי התרבות והאדריכלות מהמפורסמות בעולם.
  מבוגרים רבים רואים בטיולים הללו רווח כפול – גם טיול בחו”ל וגם העשרה אמנותית.

אז מה הילדים והנכדים חושבים על זה?

תפריט נגישות