הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

מתנדבים זקנים – לא אצלנו

מתנדבים זקנים – לא אצלנו

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת עו”ד כרמית שי – מגזין הזמן השלישי

מאת: עו”ד כרמית שי יועצת משפטית ב”עמותת המשפט בשירות הזיקנה”

לפני כמה חודשים הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בשבתו כבית המשפט הגבוה לצדק, לביטול הנוהל מטעם המשמר האזרחי שקובע ככלל, למעט מקרים חריגים וגם הם עד גיל 72, לא יתקבלו מתנדבים חדשים ויפוטרו מתנדבים ותיקים בהגיעם לגיל 67.
העתירה הוגשה ע”י עמותת המשפט בשירות הזיקנה, הסתדרות הגמלאים בישראל, עמותת יד ריבה ושני מתנדבים – מר עוזי שדה ומר מאיר כהן. שני המתנדבים הם אזרחים ותיקים ששירתו שנים ארוכות במשמר האזרחי. במסגרת התנדבותם פעלו במשטרת התנועה, ב”זהירות בדרכים” ובתגבור יחידות המשטרה באירועים מיוחדים. שני העותרים הם אנשים פעילים מאד שהתייצבו למשימות שנדרשו מהם, והם רואים בהתנדבות ערך חשוב שיש להנחילו לדורות הבאים.

בשל הנוהל הנ”ל הוציא המשמר האזרחי משורותיו מתנדבים מיומנים בעלי ניסיון ונאלץ להשקיע משאבים כדי לאתר, לגייס ולהכשיר מתנדבים מיומנים בהיקף רחב כפי שהיה טרם יישום הנהלים. מדיניות זו מנציחה את ההפליה על רקע גיל ומעניקה לגיטימציה לטענות כי הזקן חלש וסנילי, ובשל כך אינו יכול להמשיך ולהשתתף בחברה הפעילה.

בעתירה נטען כי מהנוהל של המשמר האזרחי אפשר ללמוד כי המשיבים נוקטים במדיניות מפלה. מדיניות זו אסורה במישור החוקתי היות שהיא פוגעת בכבוד האדם ובעיקרון השוויון השמורים לכל אזרח בישראל.

מדיניות המשמר האזרחי נובעת מגילנות – המושג העברי למילה Ageism. המשמעות של מושג לועזי זה מורכבת. אחת ההגדרות הראשונות הידועה כהגדרת בטלר ולואיס משנת 1973 היא:

גילנות יכולה להיראות כהליך שיטתי של סטריאוטיפזציה של, ואפליה נגד, אנשים בשל היותם זקנים, כמו שגזענות או סקסיזם עושים בקשר לצבע העור או למגדר. אנשים זקנים מקוטלגים – סנילים, נוקשים במחשבה ובהתנהגות, מיושנים במוסריותם ובכישוריהם. גילנות מאפשרת לדורות הצעירים לראות אנשים זקנים כאנשים שונים מהם, ובכך לחדול לראות אותם כבני אנוש.

חשוב להבין כי להתנדבות בגיל מבוגר יש גם חשיבות מכרעת להמשך השתתפותו של האדם הזקן בחברה לאחר שפרש לגמלאות, והיא מאפשרת לו להרגיש יצרני, פעיל ושומרת על בריאותו ועל תדמיתו האישית והחברתית.

במדיניות הגורפת שלהם המשיבים בחרו את הפתרון הקל מבחינתם אך הפוגעני ביותר עבור האזרחים הוותיקים. על המשיבים היה לקבוע כי ההחלטה בדבר קבלת מתנדבים למשמר האזרחי והמשך פעילותם תיעשה באופן פרטני על בסיס כישורים ולא על בסיס גיל.
העתירה עדיין לא הוכרעה ולכן קיים עדיין הסיכוי שבית המשפט יורה על ביטול המדיניות המפלה שבה נוקט המשמר האזרחי וישיב את הזכות לזקנים להתנדב בכל אשר יחפצו.

תפריט נגישות