הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

התנדבות בגיל השלישי

התנדבות בגיל השלישי

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת מערכת סבאלה

בעידן שלנו שבו רמת החיים ותוחלת החיים הולכות ועולות בעקבות הטכנולוגיה הרפואית המתפתחת – העולם המערבי מוצא את עצמו עומד בפני גידול משמעותי של האוכלוסייה המבוגרת. זוהי אוכלוסייה שעדיין לא תם זמנה, שעיתותיה בידיה ועדיין יכולה להמשיך ולתרום לחברה בשטחים רבים.

אוכלוסייה זו שמכונה גם בני הגיל השלישי, גיל הזהב או קשישים – כוללת אנשים פנסיונרים בעלי ניסיון חיים ארוך ומגוון, שמוכנים ומסוגלים ליהנות מנתינה. כמובן שהכוונה היא למבוגרים בריאים ועצמאיים ולא לאותם אנשים שאיתרע מזלם והם זקוקים לשירותי סיעוד קשישים שונים.

השמירה על איזון ועל שווי משקל גופני ונפשי, חשובה לכל אדם ובכל גיל. הדבר מקבל משנה תוקף בגיל השלישי. בגיל זה נמדדת איכות החיים באופנים שונים, ואין ספק שזו הזדמנות לממש פעילויות שלא ניתן היה לממש או לסיים לפני כן.
הזמן הפנוי בבית השקט שהתרוקן מהילדים ובין הביקורים אצל הילדים והנכדים – מאפשר לעסוק בפעילויות שונות ולתרום מניסיון החיים שנצבר. אחת הפעילויות היותר משמעותיות היא ההתנדבות.

עוד לא נס ליחם
מחקרים רבים מדגישים את מרכזיות ההתנדבות בגיל הזהב ואת הקשר הישיר שקיים בין פעילות התנדבותית לבין שמירה על בריאות תקינה. קשישים מציינים בעצמם שבריאותם השתפרה מאז שהחלו בפעילותם התנדבותית. כשמשווים דיווחים אלה לדיווחים של קשישים שאינם מתנדבים כלל – הפער בולט עוד יותר.

מן המפורסמות הוא שבני הגיל השלישי שעברו התקף לב חווים דיכאון בתהליך ההחלמה. הסיבות לכך ברורות ורבות, אבל מעניין שאלה שלא עסקו בהתנדבות החלימו לאט יותר מהתקף הלב וחוו תקופה של דיכאון ארוכה יותר מאלה שמתנדבים.

מכאן נובעת הגישה החיובית של הרופאים שמעודדים קשישים לעסוק בפעילות התנדבותית. ההתנדבות היפה ביותר של קשישים יכולה להיות דווקא התנדבות למען אוכלוסיית הקשישים בני גילם.
סיעוד קשישים מבחינה חברית, מנטאלית ופיזית, היא חוויה חיובית לשני הצדדים.

ארגוני מתנדבים
נושא ההתנדבות מושרש כנראה בגן היהודי והתחיל עוד בימים בהם נהגו ב”גמילות חסדים” כאשר עשירי העיר תמכו בצנעה בעניי הקהילה. גמילות החסדים המשיכה להתפתח גם לאחר קום המדינה ובמשך השנים הוקמו ארגונים ועמותות להתנדבות בתחומים שונים. ארגונים אלה יקבלו באהדה רבה כל מתנדב ומתנדבת בני גיל הזהב.

להלן מספר תחומים בהם ניתן להתנדב:

  • פעילות חברתית: התנדבות בתחום השמירה על זכויות האזרח כמו אמנסטי ובצל”מ היא מאתגרת מאד.
  • שמירה על איכות הסביבה: ארגונים כגון תנו לחיות לחית, גרינפיס ואדם טבע ודין.
  • נוער ורווחה: עזרה לנוער במצוקה או פעילות התנדבותית במוסדות שמחפשים מתנדבים בני הגיל השלישי, שיוכלו לשמש כסבים או כסבתות מאמצים לילדים. עבודה עם נוער עם צרכים מיוחדים בארגונים כגון יד ביד, ער”ן ואקי”ם. בנושא הרווחה קיימות עמותות כמו לתת, חסדי נעמי ולשובע.
  • בריאות: בתחום זה אפשר להתנדב בעמותות כמו מד”א, יד שרה, האגודה למלחמה בסרטן ובתי חולים.

ההמלצה היא להתנדב באותם ארגונים ועמותות שקרובים לליבם של בני גיל הזהב. לאוהבי בעלי החיים מומלץ להתנדב לעמותה הקשורה לחיות, לאלה שאוהבים לקרוא ולהריח את הספרים מומלץ להתנדב לספריות הציבוריות שבאזור המגורים. ובכל מקרה מומלץ להתנדב בתחום שלא דורש מאמץ פיזי, עם העדפה לפעילות בשעות הבוקר.

 

תפריט נגישות