הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

גמלאים מטיילים בחוץ-לארץ

גמלאים מטיילים בחוץ-לארץ

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת ישראל הדרי – מגזין הזמן השלישי

רבים הם הישראלים שמטיילים בחו”ל, ואפשר למצוא אותם בכל אתרי התיירות בעולם. גם הגמלאים שהפרוטה מצויה בכיסם יכולים להרשות לעצמם לעשות זאת.

בשונה מאנשים צעירים שמחפשים מקומות רחוקים, אקזוטיים ומלאי הרפתקאות, המבוגרים חייבים להתאים את טיוליהם למצבם הפיסי והבריאותי, ואסור להם להעמיד את גופם במבחנים קשים, ובכך להפוך את הטיול לסבל ולמפח נפש, ולהצטער על הממון שבוזבז. הגמלאים, בעלי החשיבה האחראית, צריכים לעשות תחקיר רציני והשוואה בין כמה סוכני נסיעות, ורצוי כאלה שיש להם כבר ניסיון מוכח בארגון טיולים לגמלאים.

עם התקרב הקיץ, הנה עצות אחדות ליוצאים לחו”ל:

  • אם מצטרפים לטיול מאורגן, מומלץ לברר את מרכיבי המחיר: טיסות, טיב בתי המלון, מספר הארוחות, תשלום לטיפים, למופעים ולביקורים מיוחדים. יש לדרוש פירוט הוצאות בכתב.
  • מומלץ להעדיף טיולים הכוללים שהייה במינימום בתי מלון, כי המעבר ממלון למלון מכביד על המטייל המבוגר.
  • קיימות חברות המציעות, בנוסף למדריך המלווה, גם רופא. כדאי לשקול העדפת חברה כזו, כי הימצאותו של רופא צמוד לקבוצה מבטיחה למטיילים המבוגרים ביטחון, הרגשה טובה, ועזרה ראשונה זמינה.
  • הסדרת ביטוח רפואי לפני הנסיעה. גם במקרה זה מומלץ לבדוק מראש מה כולל הביטוח, מה מחירו, ואילו תחומים הוא מכסה.
  • תיירות ההפלגות: לאחרונה התפתחה מאוד תיירות זו. קיימות חברות אחדות המתמחות בכך ומציעות אוניות פאר בתנאים מצוינים. דוגמת מלון חמישה כוכבים. היתרון בהפלגות הוא בכך שאנשים המתקשים לטייל רגלית יכולים להפליג בניחותא, לשבת על סיפון האוניה, לעבור מרחקים בנופים קסומים וליהנות מתנאים נוחים, אוכל טוב ובילויים מגוונים על האוניה. טיולים כאלה כוללים גם ביקורים בערי הנמל שהאוניה מבקרת בהן.
  • מספר הארוחות המסופקות ע”י החברה (תנאים של חצי פנסיון מספיקים בהחלט למטייל).. ארוחת בוקר טובה וארוחת ערב משביעה – דיין לכל הדעות. אם נמצא המטייל רעב באמצע היום, אפשר תמיד למצוא בית קפה או מסעדה שניתן לרכוש בהם ארוחה קלה (אפילו באוניה).
  • המטען: אין צורך לסחוב מזוודות כבדות וחפצים מיותרים. הלבוש בחו”ל הוא עכשיו עממי בהחלט, וגם לקונצרט או לתיאטרון אפשר להגיע בלבוש פשוט ומותאם לעונה.
  • ציוד רפואי: אין לשכוח את מנת התרופות הדרושה למשך כל ימות הטיול (לנוטלי תרופות באופן קבוע), וגם כמה תרופות לכאב ראש ועזרה ראשונה לא יזיקו.
  • שמירת חפצים: הזיכרון שלנו אינו פועל כבעבר ולכן חיוני להחזיק תיקים ודברים חיוניים צמוד לגוף.

אזהרה חשובה
בטיול האחרון שלנו תלתה אחת המטיילות את התיק על מסעד הכסא בחדר האוכל שבמלון, והלכה למזנון להצטייד בארוחת בוקר. כאשר חזרה לשולחן, נוכחה שהתיק נעלם ועימו הדרכון, כרטיסי הטיסה וכסף. זה היה הבוקר הראשון בטיול. היינו בוינה ובאותו יום טסנו לארה”ב. השגרירות האמריקאית סירבה להנפיק לה ויזה והיא נאלצה לחזור ארצה. מיותר לציין את ההפסד הכספי ואת עוגמת הנפש שנגרמו לה.

אנא חברים היזהרו! אל תשאירו חפצים ללא שמירה, ואם הדבר אפשרי – הפקידו את הדברים החיוניים – דרכון, כרטיסי טיסה וכסף מזומן בכספת המלון.

תפריט נגישות