הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ללא פתיחת בטן

ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ללא פתיחת בטן

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת: דר´ שלום כץ, אורולוג מומחה, ביה”ח אסותא ומנהל מרפאת “רפואה אישית”

מדי שנה מבוצעים אלפי ניתוחי כריתת ערמונית בגישה פולשנית (פתיחת דופן הבטן). ניתוחים אלו כרוכים באשפוז ממושך עם תהליך התאוששות והחלמה איטיים המלווים בכאבים. יחד עם זאת קיימות מספר חלופות.

שיטות טיפול חדשניות ללא פתיחת בטן
הניתוחים מבוצעים ע”י החדרת מכשור אופטי הכולל מצלמה זעירה שבאמצעותה הרופא צופה במהלך הניתוח על גבי מסך טלוויזיה. פעולות אלו דורשות מיומנות, ניסיון ודיוק רב.
היתרונות ברורים: הימנעות מחתך בדופן הבטן מקטין את הסיכון לזיהומים בפצע, שטפי דם וכאבים. כל זה מאפשר החלמה מהירה ואפשרות לחזור לפעילות רגילה כולל פעילות גופנית בתוך פרק זמן קצר יותר. משך האשפוז גם הוא קצר ביותר – בתוך 24 שעות משתחררים הביתה.

שיטת אידוי הערמונית (TUVP) – חלופה לניתוח פתוח
תאי הערמונית מורכבים מ-98% מים ולכן ניתנים לאידוי. הטיפול מתבצע ע”י החדרת מכשיר אופטי, דק ביותר דרך צינורית השתן. זו השיטה הבלעדית המאפשרת הסרת ערמונית גדולה במיוחד, אפילו יותר מ-100 גר´ ללא צורך בפתיחת בטן! כל זאת בהרדמה אזורית, אשפוז של 24 שעות ותקופת החלמה קצרה ביותר.

השיטה מוכרת ומיושמת במרכזים רפואיים ברחבי העולם זה 11 שנים!

בשורה לחולי לב הסובלים מהפרעות במתן השתן! בשיטת האידוי מתבצעת סגירה מקסימאלית של כלי דם. כתוצאה מכך הדימום הוא מינימאלי ולכן מאפשר להפסיק את הטיפול התרופתי לדילול הדם (כגון: אספירין, מיקרופירין, קרטיה, קומדין, פלויקס) 3-4 ימים לפני הניתוח, לעומת הפסקה של 10 ימים לפני ניתוח פתוח, הטיפול בשיטת האידוי מאפשר חזרה לטיפול התרופתי הקבוע מוקדם ככל האפשר.

שיטת חימום הערמונית – ללא אשפוז וללא ניתוח
זהו טיפול אמבולטורי חד פעמי שמתבצע במרפאת רפואה אישית ונמשך 45 דקות בהרדמה מקומית בלבד. הטיפול מתאים לנושאי קטטר קבוע ובמיוחד לגברים שמצבם הבריאותי אינו מאפשר הרדמה כללית או אזורית (אלו הסובלים ממחלות לב, ריאה וכיו”ב). חולי הלב נדרשים להפסיק את הטיפול בתרופות נוגדי קרישה רק יום עד יומיים לפני הטיפול וניתן לחזור לטיפול תרופתי מיד בסיומו.

שיטת האידוי ושיטת החימום מהוות היום את האלטרנטיבות לניתוח כריתת ערמונית פתוח.

לסובלים מבקע וערמונית – פתרון באשפוז אחד!!
במצבים אלו בעבר וגם היום נוהגים לבצע תחילה כריתת ערמונית ולאחר כמה שבועות או חודשים תיקון בקע (בקע הוא פגם בשרירי הבטן המתפתח בגלל היחלשות נקודתית של הדופן).
כיום, באמצעות טכניקות הניתוחים הסגורים, שיטת האידוי ((TUEVP והגישה הלפרוסקופית, ניתן באותה הרדמה להסיר את הערמונית ולתקן את הבקע.
שילוב זה מאפשר למטופל להנות מיתרונות שתי הטכניקות וכל זאת ללא פתיחת בטן, כך שהכאב מופחת משמעותית באשפוז של 24 שעות בלבד.

מחקרים מראים כי לטיפולים אנדוסקופיים יש יתרון במיעוט סיבוכים מקומיים כגון: זיהומים בפצע, שטפי דם וכאבים. כל זה מאפשר החלמה מהירה יותר, עם סבל מופחת, אפשרות לחזור לפעילות רגילה, כולל פעילות גופנית בתוך פרק זמן קצר.
יתרונות הניתוח המשולב

מחקרים נוספים מוכיחים כי אפשר לבצע ניתוחים משולבים באותה הרדמה ובאשפוז אחד ללא הארכת משך האשפוז, ללא סיבוכים נוספים ובחלק מהמקרים שיעור הישנות קטן יותר של הבקע.
כמו כן היתרונות למטופל הן – מניעת אי נוחות ומתח פסיכולוגי הקשור לריבוי ניתוחים. וכמובן החיסכון הכספי בהוצאות האשפוז הכפולות

תפריט נגישות