הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

לחולים בשבץ מוחי – טיפול לסובלים מנוקשות בגפיים

לחולים בשבץ מוחי – טיפול לסובלים מנוקשות בגפיים

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת מערכת סבאלה

טיפול חדש בבוטלינום טוקסין הוכלל בסל הבריאות 2009 ומיועד לסובלים מספסטיות (התכווצות חזקה וקבועה של השריר) בגפה העליונה בקרב חולי שבץ מוחי.
מדובר בטיפול יעיל ומשמעותי לחולי שבץ מוחי שנותרו עם פגיעה ביכולת התנועה והתפקוד של הגפה העליונה, הגורמת להם להיות תלויים בגורמים שונים כמו מטפלים או בני משפחה.

שבץ מוחי מתרחש כאשר אספקת הדם לחלק מהמוח נפסקת כתוצאה מחסימת כלי דם או מדימום. הפגיעה עלולה לגרום לשינויים תפקודיים, בהתאם לאזור שנפגע במוח, כגון פגיעה בתקשורת, תנועה, תחושה, רגש.

בקרב שליש מהחולים תישאר נכות פיזית – עד כדי שיתוק מלא באחד מצידי הגוף – העלולה לגרום לקושי ניכר בתפקוד. השיקום הפונקציונאלי בחולים שעברו שבץ מוחי מורכב מפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תמיכה נפשית, תזונה ועוד. שבץ-מוחי מדורג כגורם התמותה השלישי בעולם המערבי, ומקדימים אותו רק מחלות לב, כן סך כל מקרי הסרטן.

יתרה מזאת, נתוני התחלואה והתמותה משבץ בעולם מצביעים על מגמה ברורה של התגברות התופעה. על פי נתוני סקר האיגוד הנוירולוגי בישראל (NASIS) לוקים כ- 15,000 מידי שנה בשבץ מוחי בישראל.

דיספורט (בוטולינום טוקסין) מוזרק לשריר וחודר לתוך סיבי העצב ובכך מסייע בחסימת שחרור האצטיל כולין (חומר כימי המעורב בהתכווצות השריר ובהפרעות תנועה), חסימה זו מקלה משמעותית על התכווצות השריר והכאב המלווה אותה. הפעולה מתבצעת לאחר ניקוי של מקום ההזרקה, ללא שימוש בהרדמה מקומית. השפעת הטיפול מתחילה תוך מספר ימים מההזרקה, ומגיעה לשיאה כשבועיים עד שלושה שבועות. משך ההשפעה הממוצע הנו כשלושה חודשים, ולכן בדרך כלל יש צורך לחזור על הטיפול בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת .

פרופ’ נתן בורנשטיין, מנהל היחידה לשבץ מוח במרכז הרפואי ע”ש סוראסקי:

“נוקשות בגפיים המשותקות אחרי אירוע של שבץ מוח גורמת לאי נוחות, לכאב, להפרעה תיפקודית ואף לבעיות של הגיינה. לצערי רק מעטים מחולי שבץ המוח יודעים שכעת יש לבעיית הנוקשות בגפיים המשותקות גם פתרון. הדיספורט עשוי מחומר פעיל, שהוא למעשה רעלן (בוטולניום) הגורם לשיתוק השריר ובכך למעשה מרפה אותו. הרפיית השריר מקלה על החולה ומאפשרת לגפה הנוקשה חופש תנועה גדול יותר ויכולת טיפול שיקומי אפקטיבי יותר. יש מקום להעלות את המודעות לתופעה זו ממנה סובלים רבים מחולי שבץ המוח, שכן חולה יכול לזכות בהקלה משמעותית באורח חייו ובתפקודו באמצעות טיפול חדשני ויעיל שכעת גם זמין עבורו”

יעילות השימוש בדיספורט הוכחה במספר רב של מחקרים קלינים מבוקרים ונחשבת כאופציה טיפולית מקובלת.

במחקר קליני כפול סמיות ואקראי בו השתתפו 83 חולים, נבדקה השפעת הטיפול בדיספורט מול אינבו (פלצבו) ונמצאה הפחתה משמעותית בספסטיות של הזרוע. כמו כן, נמצא שיפור משמעותי ביכולת לבצע פעולות אקטיביות כגון לבישת בגדים בהשוואה לחולים שטופלו באינבו.

תופעות הלוואי לטיפול, שהן בדרך כלל קלות וחולפות, עלולות להתבטא בדימום קל במקום ההזרקה, ובחולשת יתר זמנית של השרירים שהוזרקו או של השרירים הסמוכים למקום ההזרקה.
במקרה של מינון גבוה, לעיתים יש תופעות דמויות שפעת. תופעות הלוואי חולפות תוך מספר שעות או ימים.

את הטיפול בדיספורט מומלץ לשלב בטיפול שיקומי נלווה כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ולעיתים שימוש בסד לשמירת אורך השריר, אלה עשויים לשפר את יעילות הטיפול .

תפריט נגישות