הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

כאבי ברכיים – כל מה שרציתם לדעת

כאבי ברכיים – כל מה שרציתם לדעת

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת ד”ר אלכסיי קלגנוב

כאבי ברכיים הן בין התלונות האורטופדיות הנפוצות ביותר. לפי הסטטיסטיקה כ- 80% מאנשים בגיל 45+ סובלים מהתופעה. אצל צעירים הגורם לכאבי ברכיים הוא לרוב פעילות גופנית לא נכונה, או תנועה לא נכונה,
אצל מבוגרים מפרקי הברך פשוט מזדקנים.

אז איך ניתן לשמור על ברכיים בריאות ומהם השיטות האפשריות לטיפול בבעיה.

מהי שחיקת הסחוס
היכולת לנוע ללא מגבלה נחשבה, בכל הזמנים, כתנאי הכרחי לאורח חיים בריא. מחלות הפוגעות במוטוריקה של האדם חוסמות בפניו את האפשרות לבצע פעולות יומיומיות פשוטות, לעסוק בפעילות גופנית ואף לעבוד. הגורם העיקרי להגבה בתנועות הגוף קשורה למחלות ניווניות של הפרקים, ובעיקר מפרק הברך והירך.

בעבר מחלות הפרקים נבעו בעיקר מזיהומים שונים שמקורם הן במחלות והן בפציעות. עם גילוי האנטיביוטיקה הצליחה הרפואה המודרנית להתמודד עם רוב הפגיעות הזיהומיות במפרקים. במקביל עם התפתחות הדינמית של הרפואה, עלתה גם תוחלת החיים של האדם, וכיום הגורם העיקרי לכאבי הפרקים הינה מחלה ניוונית של המפרק, המוכרת יותר בשם שחיקת סחוס.

התסמינים

התסמינים העיקריים של שחיקת הסחוס במפרק הברך הם כאבים המתגברים בעיקר בעליה/ירידה במדרגות, כאב בעמידה ממושכת, לעיתים מופיעים הכאבים גם בלילה, ועם התקדמות השחיקה מופיעה גם נפיחות ונוזל תוך פרקי בברך, אז הכאבים מלווים גם בהגבלה בתנועות , קושי בדריכה והליכה.

מה הם הגורמים העיקרים לשחיקת הסחוס במפרק הברך?

גורמים בלתי תלויים באדם

 • גיל: מעל 80% של בני 60 ומעלה סובלים ממחלה ניוונית של הפרקים הגדולים
 • מין: נשים סובלות מנטייה לניוון מפרק הברך יותר מגברים, זאת בעיקר בגלל מבנה אנטומי של הגוף.
  גורמים תלויי אדם
 • משקל עודף מוסיף עומס על הברכיים- באנשים צעירים יכול להגדיל את הסיכון לחלות במחלות פרקים ניווניות, ובבני 45+ להאיץ את התפתחות השחיקה.
 • תזונה רוויה באומגה 6 – מחקרים אחרונים מראים כי מזונות עשירים באומגה 6 גורמים להפרשה של חומרים מעודדי דלקת בגופנו . מקורם במאכלי בשר, חלב וביצים בעיקר. כך שמומלץ לצרוך מוצרים אלה בצורה מבוקרת ולהקפיד על איזון התזונה עם אומגה 3 .
 • עיסוק בפעילות גופנית לא מבוקרת ולא מותאמת למבנה האנטומי של הגוף ולגיל המתאמן-כל אחד מאתנו העוסק בפעילות גופנית סדירה חייב לקחת בחשבון בראש ובראשונה את המבנה הפיזיולגי של גופו, ולבחור בתחום ספורט בהתאם, כך למשל לאנשים עם עודף משקל עדיף לעסוק בשחייה, או התעמלות במים ולא בספינינג או ריצה. לאנשים בגיל 50+ מומלץ לעבור לפעילות גופנית מתונה יותר, ללא נשיאת משקל רב, כמו מכשיר בסקי בחדר כושר, אופניים בישיבה גבוהה וכו’.

בנוסף רצוי לדעת כי “ספורט פתאומי”, הכוונה לפעילות גופנית מאומצת מדי פעם, כמו כדורגל בשבת לאנשים שלא עוסקים בשום פעילות גופנית במהלך יתר ימות השבוע, עלול להגדיל את הסיכון לפציעות ברכיים והן להעמיס על הפרקים.

איך מטפלים?

דרכי הטיפול במחלות ברכיים גם כן עברו שינוי במהלך השנים. בעבר הטיפול העיקרי בבעיות ברכיים היה קטיעת הגפה. עם התפתחות הרפואה המודרנית, למדנו לטפל במחלות פרקים בכמה מישורים:

הטיפול התרופתי

קיימות כיום מגוון אפשרויות להקלה בכאבי ברכיים וטיפול בדלקות פרקים. ביניהם משככי כאבים אנטי דלקתיים, משחות ואביזרים אורתופדיים כגון מייצבי ברכיים ובירכיות אלסטיות העוזרות להמעיט את הלחץ המופעל על הברך.

רפואה משלימה

גם ברפואה משלימה יש מענה לכאבי הברכיים. השיטות הנפוצות ביותר הן פיזיותרפיה עם תרגילים להפעלת המפרק המוגבל בתנועות, חיזוק השרירים באזור לתמיכה וייצוב המפרק, טיפולים בחום להפחתת הדלקת. ניתן גם לטפל בכאבי ברכיים בהידרותרפיה- טיפולים במים וכן בדיקור סיני.

 • זריקות של חומצה היאלורונית
  בשנים האחרונות פותחה טכניקה חדשה לטיפול ומניעה של התופעה, סדרת הזרקת של חומצה היאלורונית לתוך המפרק. החומצה היאלורונית היא התחליף ל”נוזל הטבעי” הנמצא אצל כולנו בברכיים. תפקידו של הנוזל הוא לשמור על תפקודו התקין של המפרק, מניעת שחיקתו ועקב כך מניעת היווצרות דלקות תוך מפרקיות. החומצות של הדור החדש אינן גורמות לתגובות אלרגיות וניתנות להזרקה ישירות אל תוך המפרק.
  תרופה נוספת המשמשת לטיפול בתהליך הדלקתי בתוך המפרק היא הקורטיזון, המוזרק גם הוא לתוך הברך.
  ניתן לשלב בין שתי התרופות, ובתום סדרת הזריקות של החומצה ההיאלורונית להזריק גם קורטיזון לקבלת תוצאות טובות יותר לטווח ארוך ככל האפשר.
 • הטיפול הניתוחי
  הטיפול הניתוחי כרוך בהחלפת מפרק הברך בתותב. הניתוח מאפשר שיפור ניכר באיכות החיים. הטכניקות החדשניות והשתלים המודרניים מאפשרים חזרה מהירה וקלה יחסית לשגרת היום יום, כולל עבודה והתעמלות.

המלצות למניעה
לדברי ד”ר אלכסיי קלגנוב, מומחה לכירורגיה אורטופדית, כדי לשמור על בריאות הברכיים לאורך השנים, רצוי לשמור על משקל גוף תקין ותזונה מאוזנת, להקפיד על פעילות גופנית מבוקרת ומותאמת למבנה הגוף וצרכיו. רצוי להיוועץ עם הרופא המטפל טרם תחילת העיסוק בפעילות גופנית .עדיף להתאמן עם צוות מדריכים מקצועי שיכולים לכוון להפעלה נכונה של השרירים לחיזוק ולא להרס. חשוב להקפיד על נעילה נכונה עם מדרסים אורתופדיים.

* הכותב הינו ד”ר אלכסיי קלגנוב, מומחה לבעיות ברכיים, אורטופד ומנתח בכיר בביה”ח אסותא.

תפריט נגישות