הפורטל המרכזי למידע, פתרונות דיור ושירותים לגיל הזהב

מישהו שומר עליכם – השפעות הגוף והנפש על עור הפנים

מישהו שומר עליכם – השפעות הגוף והנפש על עור הפנים

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת הלגה רקנטי

מנכ”לית מרכזים קוסמטיים ורפואיים

העור שלנו הוא בעצם האיבר החיצוני של הגוף שלנו והוא זה שעוטף את כל הגוף שלנו, מפריד בינינו לבין העולם ושומר את מה שבפנים בפנים ואת מה שבחוץ בחוץ. זהו איבר חיוני ביותר לשלמות התפקוד שלנו, שכן בלעדיו ההפרדה וההגנה שהוא מספק תיפגע וכתוצאה מכך יפגעו גם שאר מערכות הגוף.

הגישה הרווחת בציבור היא שטיפול בעור הוא טיפול קוסמטי בלבד. כלומר, טיפול חיצוני בלבד. אבל אם נזכור לרגע שהעור הוא לא מעטפת של ניילון נצמד ואטום, אלא קרום חי ונושם שמחדיר חומרים פנימה לגוף ופולט חומרים החוצה מן הגוף, נוכל להבין שיש קשר ישיר ובלתי ניתן להפרדה בין הבריאות הכללית של הגוף לבין מצב העור.

בנוסף לכך, כולנו כבר יודעים שמצבנו הנפשי והרגשי משפיע על המצב הכללי של בריאותנו וגם להיפך. לכן לא ניתן להפריד גוף ונפש וההשפעה שלהם אחד על השני ברורה היום יותר מתמיד.

מסתבר שגם העור סובל… מרגישויות

הידיעה הזו לוקחת אותנו עוד צעד אחד קדימה אל ההבנה כי העור שלנו אינו רק מעטפת חיצונית המושפעת אך ורק מגורמים חיצוניים (קרינה, זיהום, שינויים במזג האוויר, חבלות ועוד), אלא שהעור הוא איבר רגיש המושפע גם ממצבנו הנפשי והבריאותי הכללי.

אקנה היא דוגמה קלאסית לכך; אקנה היא תופעה המורכבת מכמה גורמים שחלקם פנימיים לחלוטין, כמו חוסר איזון הורמונאלי. ידוע גם שמתח נפשי ושינויים במצבי הרוח מחמירים אקנה מאוד. לכן, טיפול שלם באקנה יכלול גם טיפול קוסמטי כמו גם טיפול פנימי (האפשרי בשיטות שונות) ושינוי בהרגלי החיים על מנת לאזן את הגוף ולמנוע הישנות התופעה.

ההשפעה המוכרת ביותר של הגוף על העור היא תהליך ההזדקנות שמתחיל, לא תאמינו, כבר בסביבות גיל 25. החל מאותו רגע חילוף החומרים שלנו מתחיל להאט והיכולת של התאים להתחדש הולכת ופוחתת. הם מוזנים בצורה פחות ופחות יעילה וניקוז הפסולת מתוכם החוצה הולך והופך פחות אפקטיבי.

כל אלו משפיעים על העור באופן חד משמעי, שכן גם העור מורכב מתאים ורקמות, כך שעם השנים וללא טיפול נכון, הוא הופך דק ויבש יותר, פחות גמיש ואלסטי, יכולת התיקון העצמית שלו נפגעת וכך נוצרים להם כתמי עור, פיגמנטציה, קמטים, עור נפול וכל פגעי הגיל הנראים על העור.

ומה עם ההשפעה הנפשית?
ההשפעה הנפשית על הגוף עוד יותר מעניינת ולא לחינם נאמר כי עור הפנים הוא השתקפות הנפש. אפשר לראות באופן חד משמעי שהדאגות המצטברות במהלך חיינו תורמים לנסיגה מתמדת בתפקוד העור והגוף והן מעכבות את פעולת מערכת הלימפה המסייעת לגוף לנקז פסולת החוצה ולהילחם בגורמים מפריעים.

קמטים: רווח או הפסד?

פנים מבוגרות שהרוויחו את הקמטים שלהם במהלך חיים מאושרים שונות מאוד מפנים המשקפות עצב. אנחנו רואים את זה גם ביום יום שלנו שכשאדם מוכר לנו עצוב הוא נראה זקן בכמה שנים טובות ואילו כשהוא שמח הוא נראה צעיר בהרבה מגילו האמיתי. טיפולים קוסמטיים איכותיים להצערת העור, ישאירו לכם את החכמה והניסיון שצברתם ללא המראה העצוב של קמטים ופנים נפולות.

בואו נסתכל על כמה דוגמאות של השפעת הנפש על עור הפנים:

  • צער גדול יתבטא באדמומיות ובפריחה על העור, כיוון שצער פוגע בלב. מצב הלב וכלי הדם משפיע באופן ישיר על העור, איכותו וצבעו.
  • כעס ותסכול עלולים לפגוע בתפקוד הכבד וכתוצאה מכך תהליך הטמעת המזון בגוף משתבש; הגוף מקבל מזון אך אינו סופג את הרכיבים החיוניים להם הוא זקוק. כתוצאה מהתהליך הזה העור עלול להתייבש.
  • עור בעל מראה צמוק ומיובש מבטא פעמים רבות פחד שקשור לתפקודים של הכליות ושלפוחית השתן. הכליות אחראיות על ויסות המים בגוף וכשהפעילות שלהן משובשת, ההשפעה על העור ברורה לחלוטין.
  • אנשים עם נטייה כרונית לדאגות מרבים, בדרך כלל, לאכול ולשתות מזונות עתירי קפאין (שוקולד, קפה). על פי רוב הם סובלים מעצירות כתוצאה מהמתח והם מתקשים לשחרר החוצה פסולת ביולוגית ורגשית. יהיה קשה לשכנע אותם לאזן את התזונה שלהם ועורם יהיה שמנוני.
  • על הסובלים ממשקל עודף נראה בדרך כל עור מימי. עור כזה קשור לתפקוד של הטחול ומערכת הלימפה ומהבחינה הרגשית לחמלה. עוד סממן שלהם הוא איטיות, אדישות, מושפעים בקלות ורכי לב.

לכל אחד מהמצבים המתוארים כאן ניתן להתאים טיפולים קוסמטיים רלוונטיים, יחד עם זאת יש לבצע גם שינוי פנימי יותר וזה יעשה על ידי איזון תזונתי, תוספי מזון נכונים ובחלק מהמקרים גם עיסויים להרגעת הגוף והנפש.

תרגיעו. את העור

ההגדרה הנפוצה ביותר לבעיות עור היא “מחלה פסיכוסומאטית” המוגדרת כ”מחלה גופנית המושפעת מגורמים נפשיים, המבוססת על ההנחה כי קיימת השפעת גומלין בין הנפש לגוף. מחלות הפורצות בעקבות מצבי לחץ שונים או שהסימפטומים שלהן גוברים בעקבות מצבים כאלו, הן מחלות פסיכוסומאטיות”.

העור שלנו הוא הדבר הראשון שמייצג אותנו כלפי חוץ והוא מעיד על הבריאות שלנו, הנפשית והפיסית כאחד. עור בריא הוא סממן ברור לנפש בריאה בגוף בריא ולכן טיפול קוסמטי שלם ומלא יתייחס לכלל האדם ויצור בו גם שינוי פנימי על מנת שהשינוי החיצוני יתמיד לאורך שנים.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
הלגה רקנטי, קוסמטיקאית פָּרָה-רְפוּאִית מוסמכת בעלת ותק של 20 שנה בתחום. יצרה את “שיטת הלגה” המשלבת טיפוח ואורח חיים נכון בהתאמה אישית על פי צרכיו האינדיווידואליים של כל לקוח, על מנת ליצור תוצאות מוכחות ברמה הגבוהה ביותר לאורך זמן תוך דגש כיצד תראה לאורך השנים. את השיטה מיישמים היום במכון הגדול בראשון לציון.
השיטה משלבת בין הטיפול פנימי (תוספי מזון ושינוי תזונה) לבין טיפול חיצוני (סדרות של טיפולים במכון ותכשירים המותאמים באופן אישי לשימוש ביתי).

הלגה היא חלוצה בנשמתה. לאחר פיתוח שיטתה ופריחת המכון, ניצת בה החזון הבא – תרגום הצלחתה לדרך אפקטיבית בעבור קוסמטיקאיות מוכשרות בתחומן, שמבקשות לגדול ולהתרחב ולהפוך לעסק כלכלי משגשג.
לאחר שנים רבות שבהן היא מרצה ומלמדת קוסמטיקאיות את סודות המקצוע, יסדה הלגה את האקדמיה לניהול ולשיווק.

תפריט נגישות