Site icon סַבָּאלֶה

הערמונית, העגבניה, הדקל והצבר

שתפו את העמוד עם חברים >>

מאת אלכס לביא, פרמקולוג – מגזין הזמן השלישי

עדיין מתעורר בלילה להטיל שתן?
גברים מגיל 50 ומעלה נוטים לסבול מהפרעות במתן שתן כתוצאה מבלוטת ערמונית מוגדלת (פרוסטטה). על פי הנתונים של איגוד האורולוגים האמריקנים, כ-25% מהגברים בגילים 50-59 וכ-50% מהגברים בגילים 70-80 יתלוננו על הפרעות במתן שתן על רקע ערמונית מוגדלת.

בלוטת הערמונית מקיפה אצל הגברים את צוואר שלפוחית השתן ואת צינור השופכה (Urethra) במוצאו מהשלפוחית. הערמונית מייצרת את נוזל הזרע ועם הגיל היא גדלה וחוסמת את מוצא שלפוחית השתן. הגדלה של בלוטת הערמונית ברוב המקרים היא הגדלה שפירה (BPH) וניתנת לטיפול.

למרות נתון זה, רוב הגברים לא פונים לייעוץ רפואי מחשש לניתוח שעלול לגרום לתופעות לוואי בלתי הפיכות. רבים מהם גם חוששים מתלות בתרופות כימיות בעלות תופעות לוואי ויעדיפו לפנות לרפואה משלימה ולתכשירים טבעיים לקבלת עזרה.

איך מזהים?
אם אתה סובל מאחת או יותר מהתופעות הבאות, ייתכן שאתה סובל מבלוטת ערמונית מוגדלת:

בשנים האחרונות חנויות הטבע ובתי המרקחת מוצפים במוצרים מקבוצות תוספי המזון המוצגים כבעלי כושר ריפוי גבוה ובעלי פוטנציאל “לרפא הכל”. לצערנו לא כל מוצר יכול להוכיח באופן מדעי ורפואי את המרכיבים הנמצאים בו.
חשוב להדגיש – קיימים תוספי מזון יעילים ובטוחים המטפלים בהצלחה במגוון בעיות רפואיות ובתוכן גם בעיות הקשורות בערמונית מוגדלת.

איך נבחן ונחליט אילו תוספי מזון יתנו לנו מזור או לפחות הקלה?
מכיוון שחלק מהמרכיבים הטבעיים הנכללים במוצרים נחקרו במחקרים מדעיים חשובים ורציניים, אדגיש כאן אלו מרכיבים חשוב למצוא במוצר טבעי המיועד לטפל בתסמינים של ערמונית מוגדלת.

דקל ננסי (סו פלמטו)
סוג של דקל המתנשא לגובה של 2 וחצי מטר ובעל עלים רחבים שמקורו בצפון אמריקה. ברפואה המסורתית שימשו פירותיו של דקל זה את האינדיאנים באמריקה, לטיפול בבעיות הקשורות לדרכי השתן, אין אונות, הרטבה לא רצונית ועוד. הדקל הננסי מונע המרת טסטוסטרון לדיהידרוטסטורון. בנוסף הוא משפיע על קולטני האסטרוגן וקולטני האנדרוגן, בטיפול בהגדלת יתר שפירה של בלוטת הערמונית,
פעולתו דומה לזו של תרופות אך ללא תופעות לוואי. במחקרים קליניים רבים הוכח כי פירות הדקל הננסי הועילו ב-90% לערך מהסימפטומים העיקריים של הפרוסטטה המוגדלת, כולל הטבה בזרימת השתן, התרוקנות מלאה של השלפוחית והפחתה ניכרת בצורך למתן שתן לילי.

ליקופן
ליקופן הוא חומר טבעי המופק בעיקר מעגבניות והוא קשור עם הפיגמנט(הצבע) האדום של הירק הבריא הזה. במחקרים נמצא שיש לו תכונות היכולות להפחית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, ובהם סרטן הערמונית. הפעילות המבורכת הזאת נובעת מהתכונה האנטי אוקסידנטית(נוגדת החימצון) שלו.
במחקר מקיף שהתפרסם בגרמניה בינואר 2008, הוכח שהליקופן לא רק פועל להקטנת הסיכון לסרטן הערמונית, אלא אף מטפל ביעילות רבה בתסמינים של ההגדלה השפירה של הערמונית, שבה עוסק המאמר הזה.
הליקופן עצר את ההגדלה כפי שנבדק בשיטת האולטרא סאונד הטראנס רקטאלי, הוריד את רמת הסמן PSA כפי שנבדק בבדיקות הדם ואף שיפר באופן משמעותי את תסמיני המחלה.

אבץ
הערמונית מכילה ריכוז גבוה במיוחד של אבץ, יותר מכל איבר אחר בגוף. טיפול יעיל בבלוטת הפרוסטטה דורש נטילת אבץ, שמצמצם את יצירת הורמון הפרולקטין, שמגביר את ספיגת הורמון הטסטוסטרון, על ידי בלוטת הפרוסטטה.
האבץ מסייע לשמור על התפקוד המיני שלעיתים נפגע בשל הגדלת הערמונית. כמו כן, האבץ חשוב לתפקודה התקין של מערכת החיסון, לפעילות תקינה של הורמוני הרבייה ומניעת הגדלת הערמונית.

פרחי צבר
מרכיבי צמח הצבר מכילים חומצה טאנית-או נגזרות שלה-הפועלת כמכווץ כלי דם. תמצית פרחי הצבר נחקרה רבות ונמצאה יעילה בטיפול בדלקת שלפוחית השתן והגדלת הערמונית. מרכיבים נוספים בצמח הם הפלבנואידים-ו-וויטמין סי, שפועלים כאנטי-אוקסידנטים חזקים בבלימת תהליכי חמצון השומנים וכאנטי-דלקתיים. ממחקר בתרביות תאי סרטן שנלקחו מרקמת הערמונית עולה כי תמצית שהופקה מפרחי צבר גרמה לעיכוב שגשוג התאים. החוקרים הסיקו בי מתן תמצית פרחי צבר מועילה כמקטינה סיכון ומונעת הישנות המחלה לאחר החלמה.

לסיכום, תוסף תזונה המכיל את המרכיבים המפורטים במאמר הזה, יהיה קרוב לוודאי פתרון טיפולי יעיל ובטוח לסובלים הרבים מהגדלה שפירה של הערמונית ועשוי לסייע גם במניעת סרטן בכלל וסרטן הערמונית בפרט.

Exit mobile version