Site icon סַבָּאלֶה

משפטנים: התיקון לחוק הירושה – פתח נרחב להונאות

שתפו את העמוד עם חברים >>

בימים אלה נעשות ההכנות האחרונות להעברת התיקון לחוק הירושה בכנסת, אשר לדברי עו”ד עינבר לב, עומד לשנות את תחום הצוואות והירושות בישראל מן הקצה אל הקצה.
לדבריה, לצד תיקונים מבורכים לא מעטים הקיימים בחוק המוצע, קיימים בו מספר לא מבוטל של סעיפים בעייתיים ומעוררי מחלוקת, העלולים לפקוק את בתי המשפט למשפחה לשנים ארוכות, ולפגוע בציבורים רחבים בישראל.

אחד מהשינויים הבעייתיים, שנראה על פניו דווקא כחידוש ברוח הזמן – הינו הפתח בחוק להקלטת צוואה בווידאו. לדברי עו”ד לב, תיקון זה מאפשר ליורשים להעביר לרשם הירושות צוואה מצולמת בווידיאו של המוריש, וזו תייתר את הצורך בנוכחות עדים ועורך דין.

לדבריה, הדבר פותח פתח רחב להונאות, מעשי סחיטה ושימוש בדיפ-פייק – טכנולוגיה חדשנית המאפשרת סנטוז סרט וידיאו הנחזה כאמיתי, אך למעשה הוא פרי יצירתה של אינטליגנציה מלאכותית.

לדברי עו”ד לב, טכנולוגיה זו כבר הצליחה לפני מספר שנים לפברק נאום מופרך של נשיא ארה”ב לשעבר ברק אובמה, שאילולא הדברים שאמר היו כה מופרכים ומצחיקים, ספק רב אם מישהו היה שם לב לזיוף.

בנוסף, קובע התיקון לחוק המוצע, כי ניתן יהיה לערער על תקפותה של צוואה באמצעות טענה של השפעה בלתי הוגנת, וזאת בלא כל צורך להוכיח כי המצווה היה מוחלש ולא כשיר מנטאלית, ולהיפך, ניתן יהיה לערער על צוואה בטענה של אי כשירות מנטלית, גם אם לא הוכחה כל השפעה בלתי הוגנת.

לדברי עו”ד עינבר לב, עד היום התייחסה הפסיקה אל הטענות הללו כטענות חזקות, אך היה צורך להוסיף להם או דבר מה – על מנת לקבלן, או פגם צורני בצוואה, או נוכחות של שתיהן גם יחד. לדבריה, הדבר תרם לערך העליון של דיני הירושות – כיבוד רצונו של המוריש.

לדבריה, התיקון, המסתפק בעילה אחת בלבד, ללא כל חיזוק, עלול ליצור מצב אבסורדי שבו כמעט כל יורש שיראה את עצמו נפגע מצוואה, יוכל לטעון כי הצוואה הושגה תחת לחץ בלתי הוגן על המוריש, או לחלופין, בגלל אי כשרות מנטלית שלו, והדבר עתיד לייצר פקק תנועה ארוך בפתחו של בית המשפט.

בנוסף, טוענת עו”ד לב, שהתיקון לחוק החדש נוקט בצעד קשוח ולא הגיוני בכל הנוגע לחלקו של הבעל או האישה החוקיים הנותרים בחיים. על פי התיקון המוצע, האישה החוקית תזכה בכל מקרה בו לא נכתבה צוואה, בשני שלישים מעיזבון בעלה, ולהיפך.

לדברי עו”ד לב, תיקון זה לחוק בא לברך ונמצא מקלל. אמנם התיקון מבצר את מעמדה של האישה החוקית, ומקטין את יכולת יורשיה לדרוש את מכירת בית המשפחה ולגרשה מביתה, אך מנגד, במספר עצום של מקרים, מצויים בני הזוג בסכסוך קשה ערב מותו של אחד מהם – ובהיעדר צוואה, עלול להיווצר מצב אבסורדי בו רוב רכושו של המנוח, יעבור לאדם השנוא עליו ביותר – הבעל או האישה החוקיים שנותרו בחיים.

יתרה מכך, טוענת עו”ד עינבר לב, במקרים לא מעטים נבצר מבני זוג להתגרש, אם בשל סרבנות גט, ואם בשל נבצרות בריאותית או נפשית של אחד מבני הזוג, שלא מאפשר לבית הדין הרבני לכפות על בני הזוג גט. במקרה שכזה, עלול להיווצר מצב שבו המוריש המשיך בחייו לאורך שנים ארוכות, חי חיים מלאים עם פרטנר חדש, ואף הביא עימו ילדים לעולם, אך בשל אי השלמת הגירושים – חלק גדול מרכושו יעבור, מתוקף נישואיו, לבעל או לאישה החוקיים – ללא שום קנה מידה של צדק.

לדברי עו”ד לב, רוב התסבוכות שיוצר התיקון החדש לחוק יכולות להיפתר בקלות ע”י כתיבת צוואה צופה פני עתיד, אך חשוב להבין שיותר ממחצית מהישראלים לא דואגים לכתוב צוואה בחייהם – וכתוצאה מכך, חלוקת הרכוש על פי חוק הירושה היא כה משמעותית.

עו”ד עינבר לב קוראת לחברי הכנסת החדשה להעמיק ולעיין בחוק המוצע, ולערוך בו את התיקונים הנדרשים לפני קבלתו, כדי למנוע בכייה לדורות.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
עו”ד עינבר לב עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS.
www.dineymishpaha.co.il

Exit mobile version